Villa Subaşı Hikayesi

Villa Subaşı HikayesiVilla Subaşı olarak, gıdalarda kullanılan tüm kimyasallara karşı savaş açarak yola çıktık. Yetiştirdiğimiz tüm sebze ve meyvelerimizi günlük olarak çiftliğimizde ve şubelerimizde sizlerle buluşturma amacını üstlendik. Bunların dışında en ufak bir endüstriyel ürün kullanmadan ürettiğimiz el açması ekşi maya ekmek, erişte, konserve, turşu gibi doğal ürünleri de sofralarınıza hazırlıyoruz. Tabii mutlu ve gezen tavuklarımız da şahane. Beslenmelerine ve barınmalarına verdiğimiz hassasiyet sayesinde, özlediğimiz o köy yumurtası lezzetini ve şifasını da sizlerle tekrar buluşturmanın çok büyük keyfini yaşıyoruz.

Çocukluk anılarımın yeniden hayat bulmasıdır Villa Subaşı. Koca bir kış hayalini kurarak yazın gelmesini bekleyip, babaannemin ve dedemin evine gidip, komşularımızın tarlalarında ve çiftliklerindeki tavuklarla, ineklerle, koyun ve keçilerle vakit geçirip, ilk temellerini hayallerimle attığım yerdir Villa Subaşı. Hele ki komşu teyzelerin yaptığı çörekler, pideler, kuzine sobasının üzerinde pişirdikleri mis kokulu kestaneler…O akşamlarda anlatılan birbirinden eğlenceli hikayeler masallar hala kulaklarımdan silinmezler.

Dedem Devlet Demir Yolları’nda görevli olduğu için çiftçilikle uğraşılmaz ancak ufak tefek bahçe işleriyle uğraşılırdı. Ama benim ineğini sağan komşu teyze, atlarıyla saban süren komşu amca, keçilerini otlatmaya götüren komşu çocukları ve hindileri çayırlara çıkaran komşu ablalar gözümün önünden hiç gitmezdi.

Villa Subaşı, isminden de anlaşıldığı üzere Çatalca’nın Subaşı Köyü’nde kurulmuştur. Subaşı Köyü 600 yıl kadar önce Kırım’dan göç eden 6-7 aile tarafından kurulmuş olup, bu ailelerin arasında da benim atalarımın olmasının verdiği büyük şansla, bu aile yadigarı topraklar hayallerimi gerçekleştireceğim yer oldu.

Yıllardır yoğun çalışma temposundan yorulmuş bir metropol insanı olarak, bir gün ani bir kararla bu kaostan kaçmaya karar verdim ve Villa Subaşı’nın temellerini ailemin de desteği ile 3 yıl önce attık. 1 yıldır da ailece yaşıyoruz. Bu süreçte toprağın verdiği güzellikleri yaşatma isteğiyle, meyve ağaçları dikmeye, sebzeler yetiştirmeye başladık. Tavuklarımız da yumurtalarını vermeye başladı. Toprağın bereketiyle ürettiklerimizin fazlalarını dostlarımızla paylaşmamıza rağmen ürünlerimiz artıyor ve tüketemiyorduk.

Hiç aklımızda yokken, dostlarımızın ‘’Neden bu sağlıklı, şifa kaynağı olan doğal ürünleri şehir içindeki doğallıktan uzak yaşamak zorunda olan insanlarla paylaşmıyorsunuz?’’ diye dolup taşan önerileriyle 09 Eylül 2019 tarihinde, yıllarca yaşadığımız Gayrettepe semtinde Villa Subaşı Doğal Ürünler dükkanını açarak sizlerle buluşma ve ürünlerimizi buluşturma kararı aldık.

Villa Subaşı Çiftliği’nde çalışmalar devam ediyor. Gelen misafirlerimizin istekleri doğrultusunda ürettiğimiz bu doğal ürünleri kullanarak, çiftliğimizde bulunan butik bir restoranda sizler için pişirip afiyetle sunuyoruz. Ayrıca çam ormanı eteğinde kurulu olan çiftliğimizde misafirlerimizin konaklaması için çalışmalara da devam ediyoruz.

Dilerim ki bir gün bu yazıyı okuyan sizlerle doğayı ve doğalı samimiyetle sohbet etme imkanı buluruz.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın,
Nuray Ekim